LISTY PRZEBOJÓW ROZGŁOŚNI HARCERSKIEJ

W związku z 40-leciem powstania Listy Przebojów Rozgłośni Harcerskiej (wrzesień 2005 roku) i 50-leciem powstania Radiostacji Harcerskiej, potem Rozgłośni Harcerskiej (18 maja 2007 roku)
poszukuję notowań LISTY PRZEBOJÓW ROZGŁOŚNI HARCERSKIEJ
najstarszej polskiej listy przebojów nadawanej w ROZGŁOŚNI HARCERSKIEJ od notowania 1 (wrzesień 1965r) do notowania 1610 (listopad 1998r).

Prowadzona była między innymi przez: Jacka Bromskiego, Pawła Kopra, Jacka Olechowskiego, Janusza "Kosę" Kosińskiego, Jacka Kwiatkowskiego, Bogdana Fabiańskiego, Macieja Dobrskiego, Pawła Stasiaka, Pawła Sito i Bożenę Sitek (pełna nazwa to - nyla: polski independent, rockowa lista Rozgłośni Harcerskiej), redaktora Rafałko i redaktora Zeglera, Jarka Mateńskiego, Aleksandra Rogozińskiego.

W listopadzie 1998 roku ROZGŁOŚNIA HARCERSKA przekształciła się w RADIOSTACJĘ a lista zmieniła nazwę na "LISTĘ TYGODNIA". Prowadził ją Paweł Sito, później Bartek Czarkowski, Marcin Chłopaś, Marcin Ziółek. Od 26 października 2003r nazywała się "KLASYFIKACJA" i prowadzona była przez Tomka Kina. Obecnie możecie słuchać listy w RADIOSTACJI - MUZIE NOVEJ GENERACJI w niedzielę po 20-tej jako tzw. "POZYCJE" prowadzonej przez Rafała Wodzińskiego.

W liście tej debiutowali najwięksi artyści polskiej sceny rozrywkowej. W latach 60-tych: Czesław Niemen, Tadeusz Woźniak. W latach 70-tych: Wojciech Skowroński, Marek Grechuta, Budka Suflera, Maryla Rodowicz, Krystyna Prońko, Bogusław Mec. W latach 80-tych takie zespoły jak: Maanam, Perfect, Republika, Aya RL, Siekiera, Kobranocka, Kult. Lata 90-te to dominacja muzyki ciężkiej (metalowej) i kapel: Metallica, Type O'Negative, Faith No More, Kat, Sirrah. Od stycznia 1998 roku (not. 1564) głosy można było oddawać za pomocą internetu.

Na następnych podstronach przedstawiam Wam podsumowanie 6 lecia plus kilka innych LISTY PRZEBOJÓW RADIOSTACJI na dzień 11 listopada 2004r oraz numery jeden w LPRH i RDST, które udało się ustalić.

Od Pana Jerzego Małczyńskiego autora książki "Byliśmy pierwsi" o Rozgłośni Harcerskiej dowiedziałem się, że był słuchacz, który miał w grubych zeszytach zapisane wszystkie "stare" notowania. Prawdopodobnie był to jeden z trzech nastolatków, którzy przychodzili w latach 60-tych (może i w 70-tych) i pomagali zliczać głosy do każdego notowania. Byli to uczniowie jednej z pobliskich szkół (niestety nie udało się ustalić której) gdzieś niedaleko ulicy Konopnickiej. Może się odezwą ???

Ze starych wycinków prasowych dowiedziałem się, że lista przed 1972 rokiem była drukowana w tygodniku Billboard !!! Jeśli trafią na tę stronę osoby mieszkające w U.S.A. może będą miały pomysł jak dotrzeć do tego tygodnika z lat 1965 -1972. W Polsce nie ma Billboardu z tamtych lat w żadnej bibliotece (sprawdzałem w specjalnym komputerowym systemie Biblioteki Narodowej). Chyba, że odezwą się osoby prywatne, które wtedy prenumerowały Billboard.

Szukam członków jak i Panią Sekretarz fan klubu The Yardbirds założonego przez Janusza "Kosę" Kosińskiego. Fan klub działał w latach około 1965-1968. Klubowicze spotykali się dwa razy w tygodniu w ogródku Jordanowskim przy Pałacu Mostowskich obok ówczesnej komendy głównej milicji obywatelskiej. Fan klub wysyłał notowania listy osobom, które przysyłały kopertę ze znaczkiem zwrotnym.

Jeśli traficie na tę stronę spytajcie swoich rodziców, wujków, ciocie, starszych braci... może mają gdzieś na strychach w zeszytach stare zapomniane i zakurzone notowania tej listy, może jakieś wycinki z prasy z tamtego okresu. Nawet pojedyńcze notowania bardzo nas ucieszą.

Z pozdrowieniami... bobby-x(at)wp.pl

© listy przebojów